Dzisiejszy świat obfituje w wiele nowoczesnych urządzeń, mają one na celu ułatwić ludziom życie, odciążyć ich w wielu kwestiach. Telefon służy niekiedy za pilot do telewizora, rejestrator do kamer monitoringu, sterownik światła, włącznik i wyłącznik alarmu, telefonem można sterować roletami zewnętrznymi, można otworzyć bramę wjazdową czy garażową, można dokonywać opłat, a przede wszystkim można kontaktować się z osobami przebywającymi nawet na drugim końcu świata, i to nie tylko łączyć się głosowo, ale także wizualnie.
Taka rozbudowa nowych technologii sprzyja rozwojowi chorób tak zwanych cywilizacyjnych. Choroby cywilizacyjne to takie, które nie istniały albo istniały w niewielkim stopniu jeszcze sto lat temu, a ich rozwój jest ściśle powiązany z rozwojem cywilizacji. Do takich chorób zalicza się między innymi otyłość, cukrzycę, udary, zawały mięśnia sercowego.
Otyłość wynika z wielu rzeczy, przede wszystkim z nieprawidłowymi przyzwyczajeniami żywieniowymi- śmieciowe jedzenie dostępne na każdym rogu, słodkie napoje na wyciągnięcie ręki, wysoko przetworzone jedzenie- to wszystko sprzyja niezdrowemu odżywianiu. Zdrowie jest bardzo istotne i zapomina się, że aby zachować je w dobrym stanie należy stosować zróżnicowaną dietę, obfitującą w warzywa i owoce, makro i mikroelementy. Powinno się także unikać produktów wysoko przetworzonych, nie należy kupować „gotowych” produktów, a gotować samemu- wtedy posiada się gwarancję tego, co znajduje się w tym posiłku. Kolejnym ważnym aspektem diety są napoje, powinno się unikać słodkich napojów, a zamienić je na wodę. Wodę można aromatyzować cytrusami, miętą czy innymi dowolnymi owocami czy ziołami.
Aby zachować dobre zdrowie i walczyć z problemem jakim jest otyłość należy oprócz diety wprowadzić do swojego życia także ćwiczenia fizyczne. Zacząć należy od zrobienia podstawowych badań. Morfologia krwi pokaże czego organizmowi brakuje i czy i w jakim zakresie można przystąpić do diety i ćwiczeń fizycznych.
Kluczem do leczenia chorób cywilizacyjnych, czy jest to otyłość czy cukrzyca, jest świadomość. Już małe dzieci trzeba uczyć tego, aby świadomie wybierały posiłki, aby jadły regularnie i zdrowo, aby się nie przejadały ani nie głodziły- bo żadna skrajność nie jest dobra. Trzeba uczyć dzieci ruchu, zachęcać je do zabawy na świeżym powietrzu, do uprawiania sportu- dzięki temu jak dorosną może nie będą się borykać z problemami takimi jak otyłość czy zniszczone zdrowie.
Należy ponadto pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, o wykonywaniu badań kontrolnych, czasami morfologia krwi może powiedzieć o stanie zdrowia bardzo dużo, a warto wiedzieć, że wiele chorób może przebiegać bezobjawowo. Mając na uwadze powyższe można wysunąć logiczny wniosek, że holistyczne dbanie o siebie czyli stosowanie się do zaleceń żywieniowych, unikanie przetworzonego jedzenia, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i wykonywanie- nawet podstawowych- ćwiczeń fizycznych oraz regularne badania lekarskie- to recepta na dobre zdrowie i wysoką jakość życia.