Sprawdzenie krwi – inaczej morfologia, powinna być wykonywana raz do roku, ponieważ pozwala wykryć wiele chorób we wczesnym ich stadium.
Jak przygotować się do badania?
Na pobranie krwi zazwyczaj przychodzimy z samego rana, ważne jest abyśmy byli na czczo, natomiast można się napić wody. Zabroniona jest kawa oraz herbata z cukrem, jak również soki czy napoje gazowane.
Co pokaże nam wynik morfologi?
Wszystko zależy od tego, co lekarz zaznaczy nam na skierowaniu do pobrania, ogólne takie skierowanie zawiera sprawdzenie stanu krwinek czerwonych oraz białych. Dodatkowo w razie potrzeby, lekarz może zalecić próby wątrobowe, aby sprawdzić czy nie doszło do stłuszczenia czy zapalenia tego organu. Również często sprawdzany jest poziom tarczycy oraz cholesterolu. W przypadku, gdy odczuwamy problemy z nerkami badanie krwi na stężenie moczniku będzie bardzo pomocne. Niestety za niektóre z tych badań trzeba będzie zapłacić, jednak jeśli naprawdę czujemy się źle, warto jest wybrać się do szpitala na izbę przyjęć a tam nas szczegółowo przebadają i zrobią komplet badań, który obejmuje:
morfologię krwi – a w tym PLT ( krwinki płytkowe), MPV ( trombocyty), PCT ( hematokryt płytkowy), PDW ( anizocytoza płytek), WBC (białe krwinki), NEU ( neutrofile), EOS ( eozynofile), BAS ( granulocyty), MCH (wskaźnik hemoglobiny), RDW ( erytrocyty). Ponad to aby sprawdzić inne narządy, wykonuje się np. w przypadku chorób serca badanie APTT, sprawdza się poziom potasu, sodu, jonów chlorkowych w surowicy. Potrzebnym wynikiem w oddziale przyjęć jest też glukoza, CRP, kreatynina, ALT oraz amylaza w surowicy.
Po otrzymaniu wyników lekarz podejmuje decyzje czy przenieść pacjenta na oddział czy wypuścić z innymi zaleceniami do domu.
W przypadku, gdy nasza wątroba jest lekko stłuszczona, lekarz zaleci nam dietę na odchudzanie. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa a dania obiadowe przygotowywane na parze, gotowane lub pieczone. Nie powinno zabraknąć w naszej diecie błonnika oraz aktywności fizycznej. Jakikolwiek ruch na świeżym powietrzu poprawia wydolność naszego serca i spala niechciane kalorie.
W przypadku złych wyników w morfologii krwi – np. zbyt malej liczbie czerwonych krwinek – leczenie polega na przyjęciu odpowiednich leków oraz spożywaniu produktów, zalecanych przez lekarza prowadzącego np. soku z czerwonych buraków.
Osoby posiadające zbyt wysoki cholesterol, powinny zrezygnować z potraw takich jak pasztet, żółty ser czy parówki. Oczywiście dostępne są leki na obniżenie cholesterolu jednak bez odpowiedniej diety na niewiele nam się przydadzą. Ważne jest, aby osoby zabiegane, które spożywają dużo kawy i jedzą mało warzyw i owoców, uzupełniały witaminy chociaż w postaci dostępnych suplementów diety w aptekach.
Czasami kołatanie serca jest wynikiem spadku magnezu we krwi, spowodowanym piciem kawy oraz alkoholu. Pamiętajmy, aby w przypadku nawet małego przekroczenia norm związanych z wynikiem morfologii, po zakończonej diecie lub przyjmowaniu leków zaleconych przez lekarza, powtórzyć morfologię krwi.