W momencie gdy podejmiesz decyzję o tym aby zmienić swój dotychczasowy sposób życia na bardziej zdrowy, z całą pewnością pragnęłabyś wiedzieć jakim sposobem możesz określić aktualny stan Twojego organizmu. Jeżeli na przykład nigdy nie należałaś do grona przesadnie szczupłych osób a wręcz przeciwnie, przytrafiło Ci się borykać ze zbędnymi kilogramami, warto abyś poznała swój wskaźnik masy ciała.
Co to jest BMI? Body Mass Index, czyli inaczej wskaźnik masy ciała to bardzo intuicyjne narzędzie, które w niezwykle szybki sposób pozwoli Ci określić, w jakim punkcie znajdujesz się na kontinuum rozciągającym się pomiędzy skalami niedowaga – nadwaga 3 stopnia.
W jaki sposób poznać BMI? Masz możliwość obliczyć je na własną rękę albo za pomocą kalkulatorów wskaźnika masy ciała jakie są dostępne na wielu stronach internetowych. Wystarczy, że znasz dane na temat swojej wagi wyrażonej w kilogramach a także wzrostu określonego w metrach. Jedyne, co trzeba zwykonać, to podzielić wagę ciała (w kilogramach) przez wzrost ( wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu, a rezultat, jaki wyjdzie to właśnie wskaźnik BMI informujący o tym, czy masa Twojego organizmy jest adekwatna do Twojego wzrostu. Jest to niezmiernie przydatne narzędzie, które niesamowicie ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów.
Musisz jednak pamiętać o tym, że wynik określony przez algorytm internetowy nie zastąpi sprawdzonej informacji o jakości Twojego organizmu, gdyż pomiar BMI nie uwzględnia wielu pobocznych czynników, które mogą na niego w różny sposób wywierać wpływ. Klasyfikacja występuje tu wyłącznie na podstawie obliczenia stosunku wagi ciała do wzrostu, która to informacja, mimo iż jest przydatna, niezmiernie często okazuje się nie do końca niewystarczająca.