Większość osób przepada za przekąskami różnego rodzaju. Zaspokajają one głód i można je spożyć w zasadzie wszędzie. W sklepach nie brak chipsów, batoników czy paluszków. Czy istnieje dla nich jakaś zdrowa alternatywa?
Polacy bardzo lubią przekąski, sięga po nie aż 91% osób. Sporą popularnością cieszą się wyroby czekoladowe. Ponadto często kupowane są chipsy, orzeszki czy sezamowe paluszki. Coraz pokaźniejsza liczba ludzi chwyta także po korzystniejsze przekąski. Niemal 45% naszych rodaków pragnie bowiem zmienić swój styl funkcjonowania na zdrowszy. Wyszukują oni produktów o zmniejszonej ilości sodu oraz tłuszczów. Na przeciw potrzebom tym wychodzą coraz częściej także producenci.
Słodycze najkorzystniej zastąpić jest owocami lub mlecznym deserem. Można wykorzystać również batoniki musli z żurawiną, musy owocowe czy czekolady słodzone stewią. Preferowane są również bakalie. Dostarczają one energię, są korzystne dla zdrowia i z dużą precyzją zaspokajają apetyt na coś słodkiego. Również i w całej Europie coraz większą popularnością mogą pochwalić się przekąski z formie owoców czy serków homogenizowanych. A już zupełnym hitem są sosy i dipy, czyli mieszanki do smarowania – hummus, salsa, tzatziki czy guacamole. Wciąż najsłabiej odżywiają się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. W USA niezmiennie od wielu lat pierwsze miejsce zajmują fast foody i słone przekąski różnego typu.
Kupujący na całym świecie zwracają coraz większą uwagę na to, co ląduje na ich talerzach. Szukają produktów nie tylko które lubią, ale i zdrowych. Prawie 30% ludzi ceni sobie jedzenie bez dodatku cukru czy soli. Powinny w zamian za to zawierać błonnik, biała a także pełne ziarno. Za tymi potrzebami muszą iść co jasne konsumenci. Ich produkty powinny bowiem wpisywać się w rosnącą tendencję na zdrowy tryb odżywiania.