Idealna figura jest marzeniem licznych pań. Płaski brzuch przyciąga wzrok panów. Jednakże mało która kobieta może uzyskać taki rezultat bezwysiłkowo. Niektóre obdarzone przez matkę naturę trochę wolniejszą przemianą materii mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi. By im pomóc stworzono dietę kopenhaską.
Dieta ta to bardzo restrykcyjny i wymagający plan odżywiania. Polega on na rygorystycznym przestrzeganiu pór posiłków i piciu minimów dwóch litrów płynów każdego dnia. Każda książka kucharska traktująca o dietetyce i zajmująca się dieta kopenhaską zaleci spożywanie bardzo dużej ilości zieleniny. Jednakże dieta ta jest przeznaczona tylko dla osób absolutnie zdrowych. Dodatkowo nie wolno go stosować przez dłuższy czas niż trzynaście dni. Dalsze przestrzeganie go staje się niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. Główną zaleta diety tego rodzaju jest to, że większość posiłków wchodzących w jej skład jest wyjątkowo mało skomplikowanych do wykonania. Dodatkowo ubytek zbędnych kilogramów osiągany dzięki diecie kopenhaskiej jest dosyć szybki oraz bardzo łatwy do zauważenia. Pomaga ona przyspieszyć proces przemiany materii i zmienić codzienne przyzwyczajenia żywieniowe. Niestety jest ona też uboga w składniki pokarmowe i witaminy co czyni ją obciążająca dla organizmu. Nierzadko występuje też efekt jo- jo.
Marzenie o szczupłej figurze nie jest wcale nieosiągalne dla osób o powolnej przemianie materii. dobór odpowiedniej diety pozwoli na urealnienie go i cieszenie się zgrabną figurą. Trzeba jedynie pamiętać, że dieta nie jest zabawą i stosowanie jej bez konsultacji dietetycznych, może wywoływać negatywne konsekwencje zdrowotne.